Sve o kondilomima (HPV): Simptomi, lečenje i vakcine

Burek Blog 2024-11-26

Kompletan vodič o kondilomima uzrokovanim HPV virusom: dijagnoza, načini lečenja, preventivne vakcine i iskustva pacijenata. Saveti za prevenciju i tretman.

Sve što treba da znate o kondilomima (HPV) - od simptoma do lečenja

Šta su kondilomi i kako se prepoznaju?

Kondilomi, poznati i kao papilomi, polne bradavice ili virusne bradavice, predstavljaju neprijatnu virusnu infekciju koja se prenosi polnim putem. Uzrokuje ih humani papiloma virus (HPV) koji inficira epitelne ćelije kože i sluzokože genitalnog regiona, anusa, a ređe i drugih delova tela.

Postoji preko 80 tipova HPV virusa, od kojih većina ne predstavlja ozbiljan rizik. Međutim, tipovi 16, 18, 31 i 45 mogu dovesti do razvoja kancera, dok tipovi 6 i 11 najčešće uzrokuju vidljive kondilome koji obično ne prelaze u malignu formu.

Klinička slika i dijagnoza

Kondilomi se kod žena najčešće javljaju na zadnjem zidu vestibuluma vagine, velikim i malim usnama, perineumu, a ređe unutar vagine i na grliću materice. Kod muškaraca se obično nalaze na prepucijumu, frenulumu, sulcusu coronariusu penisa ili otvoru uretre.

Ove izrasline su obično mekane, izdužene, beličaste ili ružičaste boje, sa karakterističnom karfiolastom površinom. Mogu biti pojedinačne ili u grupama, a u naprednijim stadijumima postaju voluminozne i mogu krvariti.

Dijagnoza se postavlja na osnovu kliničkog pregleda, a potvrđuje histološkim i imunološkim ispitivanjima. Važno je naglasiti da HPV ne može biti otkriven analizom krvi, jer virus cel svoj životni ciklus završava na površini sluzokože.

Metode lečenja kondiloma

Terapija kondiloma je individualna i može biti dugotrajna. Najčešći načini lečenja uključuju:

  • Krioterapija - zamrzavanje tečnim azotom, posebno efektivno za male površinske promene
  • Laser - koristi se za unutrašnje kondilome u vagini i rektumu
  • Hirurško uklanjanje - za veće i upornije promene
  • Topikalne terapije - podofilotoxin, trihlorsirćetna kiselina ili 5-fluoracil kreme

Važno je napomenuti da sve ove metode leče samo vidljive manifestacije virusa, dok sam virus ostaje u organizmu. Zbog toga su česti recidivi i potrebno je višestruko lečenje.

Kondilomi tokom trudnoće

Tokom trudnoće dolazi do ubrzanog širenja kondiloma zbog promena u imunom sistemu. Lečenje se mora sprovoditi tokom celog perioda gestacije, sa posebnim osvrtom na bezbednost fetusa. Laserska vaporizacija je najčešći izbor u ovim slučajevima.

Prevencija: HPV vakcine

U Srbiju je pre nekoliko godina stigla vakcina protiv najopasnijih tipova HPV virusa. Postoje dve vrste vakcina koje se daju u tri doze, uz interval od dva i šest meseci nakon prve doze.

Klinička istraživanja pokazala su da vakcina u 100% slučajeva sprečava pojavu raka grlića materice kod žena koje prethodno nisu bile izložene virusu. Preporučuje se devojkama i ženama od 9 do 26 godina, mada je najefikasnija ako se primi pre početka seksualnog života.

Važnost drugog mišljenja

Kao što pokazuju iskustva pacijenata, često postoji potreba za konsultacijom sa više stručnjaka pre donošenja konačne dijagnoze i odluke o terapiji. Različiti pristupi i metode lečenja mogu dati različite rezultate, pa je važno ne žuriti sa invazivnim procedurama bez sagledavanja svih opcija.

Zaključak

Kondilomi su neprijatno stanje koje zahteva strpljenje i svestran pristup lečenju. Iako HPV infekcija može biti trajna, pravilnim lečenjem i praćenjem može se kontrolisati i sprečiti njena ozbiljnija posledica - rak grlića materice. Preventivna vakcinacija predstavlja najefikasniji način zaštite, posebno za mlađu populaciju.

Komentari
Trenutno nema komentara za ovaj članak.